Studia na kierunku Media interaktywne i widowiska osadzone są we współczesnych naukach o kulturze i mediach (media and cultural studies), dla których celem jest łączenie wiedzy teoretycznej z umiejętnością wykorzystywania narzędzi cyfrowych, pracy w zespole (także z zastosowaniem narzędzi pracy zdalnej oraz dedykowanych do tego rozwiązań i narzędzi programistycznych) z umiejętnościami prowadzenia badań w obrębie współczesnej kultury medialnej i cyfrowej (kompetencje z zakresu analizy informacji, architektury informacji, wizualizacji danych, form prezentowania wyników przy użyciu różnych formatów medialnych, umiejętności weryfikowania danych i korzystania z zasobów sieciowych, w tym profesjonalnych baz danych). Niezwykle ważną częścią jest także zachęcanie studentów do aktywnego udziału w środowisku międzynarodowym oraz ciągłe aktualizowanie treści programowych wobec intensywnego przyrostu globalnego stanu badań (dyscyplina jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się części współczesnej humanistyki światowej).
W 2019 roku studia zostały poddane akredytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej otrzymując ocenę wyróżniającą.
Metody hybrydowe i project/problem-based learning
Od samego początku studia na kierunku Media Interaktywne i Widowiska zaprojektowane i zaplanowane zostały z wykorzystaniem metod z zakresu project-based learning oraz problem-based learning. Dodatkowo, od roku akademickiego 2020/2021 na studiach MIiW wprowadzony zostanie model kształcenia wykorzystujący blended learning. Poza tradycyjnymi zajęciami, które odbywać się będą w bezpośrednim kontakcie z prowadzącymi, studenci będą mogli odbywać część zajęć w formie zdalnej z wykorzystaniem platformy MS Teams.
Moduły zajęć połączone zostaną w większe bloki w taki sposób, aby komplementarnie realizować zajęcia metodą project-based learning z wykorzystaniem nauczania hybrydowego. Dzięki takiej organizacji studiów w jeszcze większym stopniu dowartościowane zostaną zajęcia projektowe, a moduły zajęciowe skupiające się głównie na podejściu teoretycznym wsparte zostaną nowymi metodami nauczania oraz szerszą dostępnością dla studentów do materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych w postaci artykułów, e-booków, materiałów audio-wizualnych i programów do zdalnej pracy grupowej. Celem całego tego procesu jest wykształcenie nowych kompetencji pracy indywidualnej i zespołowej z wykorzystaniem zarówno metod tradycyjnych, jak i nowoczesnych metod pracy zdalnej.
W ramach zajęć spotykać się będziemy zatem zarówno w laboratoriach, salach seminaryjnych, ale jak i na wykładach, konwersatoriach on-line. Ważną częścią będą także sesje wyjazdowe i badania terenowe.
Koło naukowe: Interactive Lab Interactive Lab
skupia studentki i studentów chcących aktywnie rozwijać swoje umiejętności – organizuje m.in. warsztaty z kreatywnego projektowania i programowania, tworzenia środowisk interaktywnych, wyjazdy na międzynarodowe festiwale sztuki mediów, realizuje projekty artystyczne, organizuje wystawy, projektuje i reorganizuje przestrzeń dydaktyczną. Wśród aktualnych członków koła znajdują się osoby pogłębiające zainteresowanie i praktykę z alternatywnego projektowania, mediów interaktywnych, niezależnego filmu i wideo, sound artu, field recordingu, fotografii, gier wideo a także eksperymentalnych form komunikacji medialnej.